Dr. Michal Kolmaš pokřtil svou novou knihu „National identity and Japanese revisionism“

13. 11. 2018 Autor: Michal Kolmaš Katedra asijských studií uspořádala křest knihy dr. Michala Kolmaše s názvem „National identity and Japanese revisionism,“ kterou vydalo v letošním roce nakladatelství Routledge. K diskusi nad knihou i současným Japonskem se proto na Metropolitní univerzitě sešli studenti, akademici i zástupce japonského velvyslanectví.

Kniha kriticky pojednává o politickém vývoji Japonska a o snaze současného premiéra Šinza Abeho prosadit vizi návratu k tradiční společnosti, autonomní obranné a zahraniční politice a omezení vlivu mírové ústavy. Po autorově úvodu se k obsahu knihy vyjádřil doc. Jan Sýkora z FF UK, který rovněž vyučuje na MUPu. Dle něj je téma japonské identity a revisonismu odvěkou součástí debat ohledně podstaty moderního Japonska a jeho vyrovnání se západními tlaky a vlivy. Kniha na tyto debaty dobře navazuje a zároveň přichází s vlastním příběhem a tedy i přínosem k vědeckému zkoumání.

S polemikou proti kritickému tónu knihy vůči japonskému politickému vedení přispěl následně zástupce japonského velvyslance v České republice Tóru Furugori. Dle něj je Japonsko velmi ovlivněno vnějšími vlivy a zhoršující se bezpečnostní situací v Asii, a proto je nutné politický revisionismus chápat. Furugori ovšem ocenil zpracování knihy a její vědecké kvality. Do diskuse následně přispěli svými komentáři a otázkami i studenti a další hosté. Po jejím konci následoval přípitek.