Konference Contemporary Issues and Trends in South and Southeast and East Asian Societies úspěšně završena

22. 11. 2016 Autor: Michal Kolmaš Katedra asijských studií MUP a Centrum indo-pacifických studií uspořádaly 11. listopadu další ze svých výročních konferencí věnovaných asijským státům. Už po osmé se na ní v prostorách žižkovské budovy MUP sešla skupina předních světových a českých odborníků, jejichž přednášky se zájmem poslouchali nejen vybraní hosté, ale i několik desítek studentů školy.

Tématem byly letos problémy a výzvy současných asijských společností. Za hlavní mluvčí (keynoty) byli vybráni zástupci dvou „větví“ této konference – o role ženy v asijských společnostech debatovala emeritní profesorka z univerzity v Dillí Malshri Lal a o možnostech a limitech etnografického výzkumu v jihovýchodní Asii přednášel významný antropolog a profesor univerzity v Leedsu Duncan McCargo.

Po společné přednášce těchto dvou kapacit následovaly tři sekce, v nichž paralelně vystupovali odborníci se zájmem o jižní a východní Asii. Mezi přednášejícími byli nejen všichni interní a několik externích členů katedry asijských studií, ale i výzkumníci z Polska, Rakouska, Indie, Brazílie, Filipín nebo Skotska. Diskutovala se témata jako je sociální vyloučení v Japonsku, environmentální bezpečnost v jihovýchodní Asii, vztahy mezi východoasijskými státy nebo růst Číny.

V přestávkách mezi panely se účastníci mohli zastavit u občerstvení laskavě dodaném Metropolitní univerzitou a po skončení posledního panelu byli vybraní přednášející pozváni na slavnostní večeři. Z hodnocení nejen naší katedry, ale i dalších účastníků a hostů šlo o velmi vydařenou konferenci, zase o stupeň lepší, než předešlý, sedmý ročník.