Katedra mezinárodního obchodu připravila pro středoškoláky akci s názvem Staňte se odborníkem v oblasti mezinárodního obchodu

5. 1. 2015 Autor: Tereza Němečková Katedra mezinárodní obchodu MUP Praha se rozhodla přiblížit všem středoškolským studentkám a studentům, co všechno obnáší studium mezinárodního obchodu na vysoké škole. Současně jim nabízí možnost zažít vysokoškolskou přednášku/seminář "nanečisto" přímo na naší univerzitě, setkat se s pedagogy a v neposlední řadě se i něco zajímavého dozvědět a zkusit vyhrát hlavní cenu v kvízové soutěži - tablet Apple Ipad Mini.

Soutěž bude spuštěna k 23. 1. 2015 a potrvá do 6. 2. 2015. Proběhne formou online kvízu na webových stránkách www.mup.cz/soutez, kde jsou zveřejněny další informace. Zvýšit svou šanci uspět v kvízu může každý student tím, že se zúčastní semináře, který katedra pro středoškoláky během zimy připravuje.

První z nich se uskutečnil v pátek 12. prosince v budově MUP ve Strašnicích. Zúčastnilo se jej cca 70 studentů ze čtyř pražských středních škol.  Seminář byl rozdělen do dvou bloků a vystřídali se v něm celkem 3 vyučující z katedry mezinárodního obchodu - doc. Ing. Helena Fialová, CSc., Ing. Jaroslav Halík, MBA, Ph.D. a Ing. Daniela Čermáková. Dr. Halík na úvod studenty seznámil s tím, že studium mezinárodního obchodu není jen o tom, naučit se prodávat/nakupovat do/z zahraničí, ale také dozvědět se o vnějším prostředí, které mezinárodní obchod (a zejména ceny v něm) velmi výrazně určuje a úzce s ním souvisí. Studenty tak stručně seznámil se zbožovými, kapitálovými a měnovými trhy. Výklad byl doplněn například o ukázky z filmu Olivera Stone s názvem Wall Street, který je sice z roku 1987, ale stále velmi věrně ilustruje zákulisí velkých světových (v tomto případě akciových) burz. doc. Fialová pak ve svém vystoupení navázala konkrétní ukázkou tajů obchodování na komoditní burze v Chicagu (Chicago Board of Trade), jedné z hlavních světových komoditních burz na světě.

Ve druhé části pak ing. Čermáková přiblížila studentům historii peněz jako prostředku mezinárodní směny a dr. Halík tuto část uzavřel interaktivní diskusí nad tématem transnacionálních korporací, které dnes mezinárodnímu obchodu dominují a jeho podobu výrazně ovlivňují. Upozornil také studenty na to, že je potřeba rozlišovat mezi společností a značkami, které si registrují a pod nimiž své produkty na různých světových trzích prodávají. 

Další seminář je naplánován na čtvrtek 23. ledna 2015 od 15.30 v budově MUP ve Strašnicích. Máte-li zájem se zúčastnit, registrace je stále otevřena. Hlásit se můžete na emailu vaclav.balint@mup.cz.