Ilan Pappé o budoucnosti Izraele a Palestiny
28. 3. 2019 Autor: Břetislav Tureček Posluchárna praskala ve švech při přednášce a diskuzi s jedním z nejznámějších – a také nejkontroverznějších – izraelských historiků Ilanem Pappém.Profesor britské University of Exeter a ředitel tamního Evropského centra pro palestinská studia profesor Ilan Pappé hovořil na půdě MUP o vyhlídkách na dvoustátní vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu a netajil se skepsí. Zasvěcení pozorovatelé jeho práce dobře vědí, že Ilan Pappé se kloní k jednostátnímu uspořádání – tedy vytvoření jednoho státu mezi Středozemním mořem a řekou Jordán, v němž by Židé a Arabové měli stejná práva. I tentokrát Pappé tuto teorii podpíral historickými argumenty, jimiž zpochybňoval oficiální izraelský narativ. Pappé totiž patří k tzv. novým historikům, kteří zakládání Izraele hodnotí často velmi kriticky a používají i nově zpřístupňované dokumenty, které by mnozí jejich kolegové či izraelští politici nejraději nechali hluboko v archivech. Pappého vystoupení ve strašnické budově MUP tedy opět připomnělo, jak složitý židovsko-arabský spor o stejné území je, a že bouřlivé mohou být debaty nejen o budoucnosti, ale i nedávné minulosti Svaté země. Přednášku společně uspořádaly Centrum pro studium Blízkého východu a Katedra mezinárodního obchodu.
Další z rubriky
Založení Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti
1. 2. 2026 Autor: Lukáš Tichý
Na MUP vzniká nové výzkumné centrum, které doplní Centrum bezpečnostních studií a další regionálně zaměřená výzkumná centra – Centrum pro studium Afriky, Centrum pro studium Blízkého východu a Centrum iberoamerických studií. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého.
MUP navštívil prof. Miller, předseda Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání
29. 1. 2026 Autor: Tomáš Nikodym
Metropolitní univerzitu Praha navštívil prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., předseda Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání (NAÚ). Na úvod setkání představilo vedení MUP univerzitu, její studijní programy, vědeckou činnost a program Škola bez bariér, v jehož rámci MUP umožňuje studium osobám s pohybovým postižením.
Opustil nás náš absolvent a kolega Martin Hanibal
Praha, 23. 1. 2026
Metropolitní univerzita Praha s hlubokým zármutkem oznamuje, že nás dne 23. ledna 2026 navždy opustil náš absolvent a vážený kolega Martin Hanibal.






















