Double Degree program na Metropolitní univerzitě Praha

18. 9. 2020 Autor: Klára Čapková Metropolitní univerzita Praha svým studentům nabízí jedinečnou možnost, jak získat dva vysokoškolské diplomy v rámci jednoho studia – programy Double Degree umožňují jednoleté studium na partnerské univerzitě ve shodném studijním oboru s tím, že studijní výsledky jsou vzájemně uznávány. Tuto výjimečnou možnost mohou studenti využít například při studiu programu Regional Studies and International Business.

Katedra Mezinárodního obchodu nabízí svým studentům v magisterském programu možnost vyjet na studijní pobyt do prestižní SRH Hochshule Berlin v Berlíně, ale také na INSEEC Grande Ecole v Paříži. Z první zmíněné univerzity se po ročním pobytu vrátila studentka programu Regional Studies and International Business, paní Michaela Bédová, které k získání dvou diplomů srdečně blahopřejeme. O jejích zkušenostech z pobytu v zahraničí s ní hovořila tajemnice katedry, Klára Čapková.

Proč jste se rozhodla ucházet se o Double Degree studium v Berlíně? Co jste od toho očekávala?

Již jednou jsem byla v zahraničí na studijním pobytu v rámci Erasmu v Madridu. Díky této zkušenosti jsem se rozhodla opět vycestovat. Měla jsem možnost zapojit se do programu Double Degree a Berlín nabízel možnost studijního programu International Management. Mohla jsem tedy navázat na znalosti získané z předchozího studia na MUP. Chtěla jsem získat nové zkušenosti a poznatky v rámci studia. Viděla jsem v Double Degree výhodu do budoucna.

Jaké jsou vaše zkušenosti z ročního pobytu v Berlíně? Co vás při studiu a pobytu samotném překvapilo příjemně a co zase naopak negativně zaskočilo?

Co se týká samotného studia a výuky – měla jsem možnost studovat zajímavé předměty jako například Human Resources Management, Technological Foreseight, Business Development Model atd. Například, když jsme měli předmět „Technological Foreseight“, který byl zaměřen na predikce trhu, učil nás odborník z praxe, což bylo velmi přínosné. Nejen, že nám vyučující prezentoval reálná data z firmy, ale byli jsme i na exkurzích v konkrétních společnostech. Odborníci z praxe učili ve všech předmětech, což jsem velmi oceňovala, protože se nejednalo čistě jen o akademiky. Díky tomu jsme získali i poznatky z reálné praxe a větší přehled o daném předmětu. Negativních zkušeností příliš nebylo, pouze občasné delší prodlevy reakcí administrativních pracovníků na studijních odděleních.

Co byste doporučila dalšímu uchazeči o DD? Na co by se měl připravit, čeho by se měl vyvarovat?

Dalším studentům bych rozhodně doporučila dodržet všechny termíny a včas urgovat studijní oddělení. Nečekat, až se vám administrativní pracovníci ozvou sami, ale být v komunikaci i celkovém přístupu velmi proaktivní.

Očekáváte, že studium DD a získání dvou univerzitních titulů zvýší vaše šance na trhu práce?

Myslím si, že je to určitě výhoda. Nevím, zda mi to zaručí úspěch, ale v oblasti akademických znalostí mi DD studium rozšířilo povědomí i o oboru International Management, takže bych tento program doporučila každému, kdo má zájem a chce si vylepšit portfolio při hledání pracovních možností či se zdokonalit v cizích jazycích.