CEJISS posiluje svou pozici ve světě akademických časopisů
10. 4. 2025 Autor: redakce S potěšením se s vámi dělíme o výbornou zprávu týkající se nově zveřejněného hodnocení časopisů v databázi Scopus.Časopis CEJISS (Central European Journal of International and Security Studies) si v klíčové metrice SJR (Scimago Journal Rankings – Political Science and International Relations, Eastern Europe) polepšil z hodnoty 0.26 na 0.33. Přestože se nárůst může na první pohled jevit jako drobný, ve skutečnosti představuje významné zlepšení.
CEJISS tak i nadále zůstává ve druhém kvartilu v rámci oborové kategorie Political Science and International Relations. V této kategorii je zároveň nejlépe hodnoceným českým časopisem.
Ještě výraznější je umístění CEJISS mezi časopisy vydávanými ve střední a východní Evropě – 8. místo z celkových 69 hodnocených časopisů. Před CEJISS se umístily především časopisy z ekonomických oblastí (ekonomie, obchod, management), které zpravidla dosahují vyšších citačních čísel než obory, jako jsou politologie a mezinárodní vztahy.
Velké poděkování patří zejména šéfredaktoru časopisu CEJISS dr. Aleši Karmazinovi a kolegyním Dr. Martině Varkočkové z katedry Mezinárodních vztahů a evropských studií a Mgr. Elišce Tietzové z nakladatelství MUP Press za jejich skvělou spolupráci a profesionalitu, která k tomuto úspěchu významně přispěla.
Další z rubriky
Založení Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti
1. 2. 2026 Autor: Lukáš Tichý
Na MUP vzniká nové výzkumné centrum, které doplní Centrum bezpečnostních studií a další regionálně zaměřená výzkumná centra – Centrum pro studium Afriky, Centrum pro studium Blízkého východu a Centrum iberoamerických studií. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého.
MUP navštívil prof. Miller, předseda Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání
29. 1. 2026 Autor: Tomáš Nikodym
Metropolitní univerzitu Praha navštívil prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., předseda Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání (NAÚ). Na úvod setkání představilo vedení MUP univerzitu, její studijní programy, vědeckou činnost a program Škola bez bariér, v jehož rámci MUP umožňuje studium osobám s pohybovým postižením.
Zemřel Martin Hanibal, bojovník s nepřízní osudu, který psal očima
4. 2. 2026 Autor: Kamila Klausová
Martin Hanibal byl těžce, nevyléčitelně nemocný. Věděl to, ale nikdy život nevzdal. Třicet let bojoval se zákeřnou, progresivní roztroušenou sklerózou, která ho posadila na vozík, ale přitom nezůstal na kolečkách „jen“ sedět. Vystudoval vysokou školu a dokud mohl, angažoval se v pomoci podobně nemocným. Zemřel v Praze v pátek 23. ledna ve věku 52 let. Na posledním rozloučení 3. února v malé obřadní síni ve Strašnicích nechyběli zástupci Metropolitní univerzity Praha (MUP), neboť Martin Hanibal byl jedním z prvních absolventů jejího stipendijního programu Škola bez bariér a patřil k ikonickým postavám života školy i mimoškolních aktivit pro hendikepované.