Burácení motorů na nebi i na zemi přilákalo na hradecké letiště desetitisíce diváků

1. 6. 2015 Autor: Ivona Civáňová Letecká výstava European Helicopter Show (EHS) se uskutečnila ve dnech 15.–16. května 2015 na letišti v Hradci Králové. Metropolitní univerzita Praha podpořila tuto velkou leteckou akci, zaměřenou především na vrtulníky a spolupráci s IZS, již počtvrté.

Spojení slunečného počasí a přehlídky silných strojů ve vzduchu i na zemi přilákalo na hradecké letiště přes dvacet pět tisíc diváků. Odehrál se zde další ročník již tradičních hradeckých akcí Helicoptershow a Rally show, tentokrát spojených dohromady. Špičkové stroje byly k vidění na letišti již od ranních hodin. Společným vyvrcholením obou akcí bylo poměření sil mezi závodními monoposty a leteckými speciály. Součástí propojených akcí byla opět největší česká roadshow jménem Autosalon Show, která lidem představila přibližně stovku nejnovějších modelů vozů, které si mohli návštěvníci prohlédnout nebo se v nich svést. V sobotním programu Helicoptershow nechyběla ani simulace dopravní nehody, kdy najednou zasahovaly všechny složky IZS včetně čtyř vrtulníků. K vidění byly vrtulníky, letouny, produkty a služby z následujících sektorů: Letecká záchranná služba, privátní a obchodní přeprava, prostředky pro průzkum, policejní činnost a armádu, vrtulníky určené k hašení požárů, přepravě nákladů i jiným leteckým činnostem, údržba vrtulníků a letounů, letecké školy, letecké simulátory a bezpilotní prostředky.

Stejně jako v uplynulých letech byl součástí akce velký letecký den s ukázkami letecké a zdravotnické techniky, praktické činnosti záchranářů, spolupráce složek IZS v rámci simulovaných zásahů a také ukázky vrcholné pilotáže mnoha typů vrtulníků i letounů, včetně letecké akrobacie.

Více informací o akci na www.helicoptershow.cz a www.rallyshow.cz.