Asijský den na MUP nabídl unikátní výstavu japonských historických předmětů

4. 5. 2024 Autor: Michal Kolmaš Více než sto současných i bývalých studujících Metropolitní univerzity Praha navštívilo kulturní event s názvem Asijský den. Na něm měli šanci zhlédnout unikátní komentovanou výstavu historických japonských zbraní a zbrojí, prezentace výměnných studentek z Japonska a Tchajwanu, a ochutnat vybrané asijské pochutiny.

Akci nyní již tradičně pořádala Katedra asijských studií, a to s podporou zahraničního oddělení MUP. Jejím největším lákadlem byla výstava japonských předmětů. Student programu Mezinárodní vztahy a asijská studia Mojmír Kusenda přinesl do učebny v pražských Strašnicích unikátní samurajské brnění z 18. století, sérií katan z období Sengoku až Meiždi (15-19. století) a další historické zbraně a jejich komponenty včetně kopí naginata a pušky teppo.

Donesené předměty Mojmír s ostatními kolegy z ročníku vystavili v přednáškové místnosti, a doplnili zhruba půlhodinovým výkladem o jejich historii zasazeným do historických reálií předmoderního Japonska.

Následovaly kratší prezentace studentek partnerských univerzit MUP - Ayumi Kinugasa představila japonskou Kyoto Sangyo University, Leona Cheng zase Providence University na Tchajwanu. Na představení korejské univerzity Yonsei již bohužel nezbyl čas.

Vedle prezentací měli návštěvníci a návštěvnice šanci diskutovat s vyučujícími kateder asijských studií a IRES, vyrobit si vlastní suši z donesených ingrediencí či ochutnat různé japonské, korejské a tchajwanské pochutiny a nápoje donesené jak vyučujícími, tak studujícími. Celý večer zakončil přípitek prvotřídního saké.