04/04/2022 - Zajímají Vás možnosti interpretace vlastnoručního podpisu?
Doc. Mgr. Michaela Fišerová, Ph.D., členka katedry mediálních studií, filosofka a vizuální teoretička odborně se specializující na současnou francouzskou filosofii, zejména na dekonstrukci a poststrukturalismus ve své odborné monografii "Dekonstrukce podpisu. Jacques Derrida a opakování neopakovatelného" soustřeďuje pozornost na podpis jako na frekventované médium, které bylo dosud jen málo prozkoumané v oblasti filosofie, sémiotiky a mediálních studií.Autorka rozlišuje různé diskursivní očekávání od podpisu v psychologické grafologii, soudním písmoznalectví a digitální kryptografii – vědních oborech, jejichž hierarchizované vědění funduje současnou českou legální mediační politiku. Kniha přináší komplexní filosofický průzkum diskursivních a metafyzických podmínek možnosti interpretace vlastnoručního podpisu. Letos tato odborná filosofická monografie Event of Signature. Jacques Derrida and Repeating the Unrepeatable vychází v prestižním americkém nakladatelství State University of New York Press.
S tématem humanismu a průzkumem moderního vymezení pojmů člověka a zvířete se můžete seznámit v příspěvku doc. Fišerové Lze osvobodit zvíře od humanismu? na odborné konferenci Kritický posthumanismus – inaugurální konference, která se bude konat 26.–27.4.2022 (možnost registrace bez účastnického poplatku).
Aktuálně
Konference SECURE Prague 2026
26. 3. 2026 Autor: Milan Vošta
Na přelomu února a března se pod záštitou Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, rektorky Univerzity Karlovy a náčelníka Generálního štábu Armády České republiky arm. gen. Karla Řehky konala konference SECURE Prague 2026 (Students’ European Conference on Understanding Resilience and Engagement).
Odešla paní Božena Jirků, dlouholetá ředitelka a představitelka Nadace Charty 77
Dne 22. 3. 2026 zemřela paní Božena Jirků. Odešla dlouholetá ředitelka a představitelka Nadace Charty 77, v rámci které založila a organizovala řadu charitativních projektů včetně nejznámějšího Konta Bariéry.
Studenti MUP vyráběli zmrzlinu podle receptů našich předků
13. 3. 2026 Autor: Marek Beneš
Studenti povinně volitelného kurzu Turistika za vínem, pivem a gastronomií zažili neobyčejný seminář. V historických prostorách hotelu Élite vyráběli zmrzliny a sorbety podle historických receptů. Seminář vedl Milan Svoboda, známý historik stolování a stolničení, který je i novým vyučujícím na katedře cestovního ruchu MUP.