18/10/2016 - The Latino Vote & 2016 Presidential Race
Iberoamerické centrum Metropolitní Univerzity Praha, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Mexika v ČR a Velvyslanectví USA v ČR Vás srdečně zvou na cyklus LATINO AMERICANS – Latinoameričané ve Spojených státech amerických.Kulturní a společenský vliv Latinos je dnes zřejmý v celých USA. Jejich politické preference byly zásadní pro vítězství Baracka Obamy ve volbách v roce 2012. Hispánský elektorát významným způsobem ovlivňuje i volbu příštího prezidenta USA, která proběhne v listopadu 2016.
Latinos – lidé hispánského a latinskoamerického původu v USA – pomáhali utvářet současnou podobu Severní Ameriky během posledních pěti století. Dnes představuje jejich různorodá a více než 50milionová populace nejpočetnější menšinu ve Spojených státech amerických.
Cyklus „Latino Americans“ dává klíč k lepšímu porozumění Latinos v USA: nejprve je zasazuje do širší kulturní a politické historie Severní Ameriky, a poté do aktuálního dění v zemi. Diskuse odborníků doprovázejí filmové projekce.
Program:
Odborná diskuse: LATINO AMERICANS – THE LATINO VOTE & 2016 PRESIDENTIAL RACE
KDY: 18. 10. 2016, 17:30–19:00
KDE: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
PŘEDNÁŠEJÍCÍ:
Dr. Ricardo Ramírez, University of Notre Dame, USA
Dr. Katerina Brezinová, Metropolitní univerzita Praha
Dr. José M. de Areilza Carvajal, Aspen Institute Spain
Debata proběhne v angličtině.
Filmové projekce:
Selena (USA, 1997, r. G. Nava)
4. 10. 2016, 18:00
Místo: Americké centrum
v anglickém původním znění
Cesar Chavez (USA, 2014, r. D. Luna)
11. 10. 2016, 18:00
Místo: Americké centrum
v anglickém původním znění
Série je výsledkem spolupráce mezi Metropolitní univerzitou Praha, Instituto Cervantes v Praze, Velvyslanectvím Mexika v ČR a Velvyslanectvím USA v ČR pod vedením Dr. Kateřiny Březinové z Metropolitní univerzity Praha. Cyklus dále pokračuje na podzim 2016.

Aktuálně
Za tajemstvím jubilejního vína: Studenti a akademici MUP vyrazili do terénu slavit i vybírat
27. 2. 2026 Autor: Jakub Šaroun
Nedílnou součástí kvalitního vysokoškolského studia je propojení teorie s praxí. Studenti a pedagogové Metropolitní univerzity Praha proto vyměnili přednáškové sály za autentické prostředí špičkového vinařství. Cílem výjezdu byla nejen sonda do moderních technologií výroby, ale také jeden velmi zodpovědný úkol: výběr oficiálního jubilejního vína pro nadcházející oslavy 25 let naší univerzity.
Založení Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti
1. 2. 2026 Autor: Lukáš Tichý
Na MUP vzniká nové výzkumné centrum, které doplní Centrum bezpečnostních studií a další regionálně zaměřená výzkumná centra – Centrum pro studium Afriky, Centrum pro studium Blízkého východu a Centrum iberoamerických studií. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého.
MUP navštívil prof. Miller, předseda Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání
29. 1. 2026 Autor: Tomáš Nikodym
Metropolitní univerzitu Praha navštívil prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., předseda Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání (NAÚ). Na úvod setkání představilo vedení MUP univerzitu, její studijní programy, vědeckou činnost a program Škola bez bariér, v jehož rámci MUP umožňuje studium osobám s pohybovým postižením.