MUP se prezentovala na veletrhu evropských univerzit v Indii

16. 12. 2014 Autor: Tereza Němečková Metropolitní univerzita Praha se stala jednou ze tří českých univerzit, které se nedávno prezentovaly na veletrhu evropských univerzit v Indii. Veletrh s názvem European Higher Education Fair 2014 proběhl ve dnech 30. 11.–5. 12. 2014 ve třech indických městech (Dillí, Bengalúru, Kalkata) za účasti 88 evropských univerzit. Dle organizátorů jej navštívilo cca 7 000 hostů (v Dillí 3 500, v Bengalúru 2 000 a v Kalkatě 1 500). Za MUP se veletrhu zúčastnila Tereza Němečková z Katedry mezinárodního obchodu a David Kožíšek z Katedry asijských studií.

Smyslem veletrhu bylo přiblížit indickým studentům možnosti studia v Evropě, které z hlediska jejich priorit a zájmu zaostává především za americkými univerzitami, jež jsou stále pro mnoho mladých Indů volbou číslo 1, pokud přemýšlejí o studiu v zahraničí. Veletrh pořádala Delegace EU v Indii a slavnostního zahájení se zúčastnil velvyslanec EU v Indii pan João Cravinho a současná indická ministryně pro rozvoj lidských zdrojů paní Smriti Zubin Irani, mimochodem oblíbená indická televizní herečka, která v letošním roce debutovala i v bollywoodském filmu (oba na jednom snímku ve fotogalerii).

Indie v současnosti zažívá prudký rozvoj především v oblasti informačních technologií a je známo, že vládní politika podporuje rozvoj moderních technologií, jako jsou nanotechnologie, biotechnologie, jaderná energetika, ale i stavební inženýrství apod. Není tak divu, že velká část studentů se zajímala především o tyto obory. Neméně žádanou oblastí ale byla i medicína, neboť kvalita českých univerzit v této oblasti je ve světě proslulá. Poměrně hodně dotazů ale směřovalo i na studijní programy v oblasti managementu (včetně mezinárodního obchodu) a mezinárodních vztahů, čas od času nás studenti překvapili i dotazy na studijní programy v oblasti hudby, architektury či astronautiky. A doslova dech nám vyrazil jeden indický student, který na nás začal mluvit česky a prozradil nám, že na univerzitě v Dillí studuje bohemistiku a že by rád v České republice zkusil studium v češtině.

Všechna tři navštívená indická města patří v dnešní době mezi populačně největší. Dillí se dokonce stalo podle poslední zprávy OSN (World Urbanisation Prospects 2014) druhým největším městem na světě z hlediska velikosti populace (po Tokiu). Celá aglomerace už má kolem 25 milionů obyvatel a do roku 2030 se předpokládá, že se navýší na celkových 36 milionů. Nebylo tak úplně jednoduché se po městě plném rikšů, aut a chodců pohybovat. A asi největší výzvou (a svým způsobem i celoživotním zážitkem) se stala jízda v metru v Dillí, kterou jsme se nakonec odvážili zkusit jen jednou a která pro nás skončila uprostřed jedné z velmi chudých částí města, ze které se nám po nějakou dobu nedařilo dostat ven. Ale i přes úskalí, která na cizince v této zemi čekají, návštěvu Indie rozhodně doporučujeme. Je to sice země plná ohromných rozdílů mezi chudými a bohatými, ale i země plná spirituality, historických památek a konečně i krásné přírody, kterou ale (až na řadu upravovaných parků) ve velkých indických městech nehledejte. Metropolitní univerzita Praha nedávno uzavřela dohodu o programu Double Degree s univerzitou v indickém Manipalu v oboru mezinárodních vztahů a evropských studií. Studenti z této univerzity se veletrhu v Bengalúru také zúčastnili a velmi mnoho dotazů směřovalo na podmínky účasti na tomto unikátním společném projektu. Tak nezbývá než doufat, že i čeští studenti si do Indie cestu najdou. A věříme, že po prvotním šoku, který asi zažije každý cizinec, nebudou tohoto rozhodnutí litovat.