Thajsko: země úsměvů

5. 7. 2013 20:11 Autor: Linda Mannelová Věřím, že pro všechny studenty oboru Asijská studia a mezinárodní vztahy je Asie životní láskou. Každý z nás se zabývá jinou oblastí – ať už se jedná o nikdy nekončící studium čínštiny, touhu probádat veškeré ostrovy Indonésie, nebo pochopit jednání nepochopitelné KLDR. I pro mě je Asie nejkrásnějším a nejzajímavějším koutem světa. Proto většina mých cest směřuje na východ, tento rok do země nejupřímnějších úsměvů, jaké jsem kdy měla šanci vidět. Do Thajska.

Jihovýchodní Asie nikdy nebyla středobodem mých zájmů a Thajsko nikdy nebylo mojí vysněnou destinací. Považovala jsem ho za nejvíce turistickou zemi dané oblasti, za zemi, ve které je většina návštěvníků ochotna utratit nehorázné peníze za lehátko na pláži a Piña Coladu s ledem. A tak jsem se tam tento rok vydala zjistit, jestli je Thajsko opravdu cestovním ruchem prohnilou destinací. (Přiznávám, že dalším důvodem mé cesty byla také extrémně nízká cena letenky z Hongkongu do Bangkoku. No nekupte to…)

Thajsko jsem si zamilovala přesně v 5:40 minut ráno po příletu z Hongkongu na bangkocké letiště Suvarnabhumi a thajským zvykům propadla, když mě o pár minut později slečna ve směnárně, s obtisknutým ospalým předloktím na čele, pozdravila typickým thajským pozdravem wai.



Pokud znáte Asii, jistě oceníte, že v této zemi vás nikdo nebude otravovat. Dobře, nikdo je silné slovo. Na nádražích a podél nejvýznamnějších památek postávají lapači turistů, neustálým pokřikováním „Where are you going?“ se vás snaží nahnat do svých rachotících tuk-tuků a za neadekvátní částku vás popovézt 100 metrů k památce, kterou prostě sami jako baťůžkáři, s mapou a znalostí 4 světových jazyků NEMÁTE šanci najít. Popřípadě pro vás mají horkou novinku, že právě dnes je naneštěstí památka uzavřena (i přesto, že vidíte otevřená vrata a davy lidí uvnitř), ale máte štěstí, jelikož je buddhistický svátek a otevřená je jiná, mnohem zajímavější památka, hned za rohem. 



Samozřejmě vás tam mile rádi dovezou a cenu za vstup od vás také vyberou osobně. Až na tyhle vysoce otravné, na turistech vydělávající existence si vás obyčejní Thajci nikdy nevšimnou. Nebudou vás „nenápadně“ fotit jako důchodci v Číně, nebudou na vás pokřikovat jako seladoni v Itálii a nebudou se vám snažit ukrást boty přímo z nohy jako hladové děti v Indii. Jen pokud je sami oslovíte, s širokým úsměvem vám pomohou a dodají jedno milé wai. 

Thajci také nekonečně milují svého krále. Jejich láska nemá nic společného s propagandou kultu Kimů v KLDR, ani s uctíváním Maa v Číně. Naopak je láskou upřímnou a všudypřítomnou. Zmuchlat, či pošlapat thajské bankovky se nesluší, jelikož je na nich vyobrazený král a vyjádřili byste tím tak neúctu k hlavě státu. Mluvit o Rámovi IX. špatně a ještě na veřejnosti je hříchem největším. Jeho fotografie potkáte úplně všude, na každém náměstí, nádraží, v oknech domů, či na zdech veškerých institucí. Každý rok se v ulicích bujaře slaví jeho narozeniny a řidiči projíždějící kolem královské podobizny vždy zatroubí a ukloní se na důkaz své úcty. 





90% Thajců také vyznává Buddhismus. Většina mužů strávila nějaký ten čas v klášteře, čímž si, nejen oni, ale i jejich rodiny, vysloužili větší uznání ve společnosti. Buddhismem je celá společnost velmi ovlivněná, zapalování vonných tyčinek je každodenní činností, jasmínové věnce můžete koupit na každém rohu a mnichů potkáte všude nespočet. Úctu k nim vyjadřují i vyhrazená místa (tzv. priority seat) ve všech dopravních prostředcích.

Přestože je opatrnosti vždycky třeba, nemusíte se přehnaně bát, že vás někdo okrade, zabije, nebo unese. Thajce prostě nezajímáte a váš majetek také ne. Naháněči turistů vás sice svým způsobem okradou, ale naběhnete si sami a ty peníze jim také dáte vy. Takže to vlastně ani krádež nebude. 





Pocit, že jsou Thajci úžasný národ, mi zůstal po celou dobu pobytu i po návratu do Čech. Thajsko stojí za to poznat, na plážích strávit maximálně dva dny a pak se místním vlakem či autobusem vydat napříč Zemí úsměvů, které jsou všudypřítomné, široké a naprosto upřímné. (Mimochodem, ceny vlaků začínají na 8 korunách za cca 70 kilometrů jízdy, takže Vaše touhy po poznání nebudou znát hranic.)