COŽ TAKHLE DÁT SI VODU: Z karafy v restauraci čepovanou z vodovodu

16. 6. 2014 8:41 Autor: Michal Koudelka Tekoucí pitná voda z vodovodu je samozřejmostí a jako takovou ji vnímáme jak doma, ve škole tak i třeba v práci. Sami si z ní vaříme kávu, čaj nebo přidáváme jako surovinu do jídel. Jak je tomu ovšem v restauraci z pohledu zákazníka? Zaskočí vás přítomnost KARAFY s pitnou (kohoutkovou) vodou na restauračním jídelním stole?
Piju, piješ, pijeme... 

Už jste někdy v restauraci zažili ten „šok“, že na jídelním stole byla karafa plná „pouze“ kohoutkové vody, příjemně vychlazené a zdarma? Především v horkém období to jistě potěší. Než k vám číšník „najde cestu“ a můžete si objednat vytoužené pivo či kofolu, lok čisté vody nikomu zpravidla neuškodí. Zároveň kontinuální přítomnost karafy s vodou na stole funguje i jako určité „jistící lano“ pro rychlý přísun dalších tekutin. Tam, kde kohoutkovou vodu na jídelním stole mají, se můžete občas setkat i s tím, že kromě ledu se v karafě „nachází“ i plátky citronu či limetky. I toto lze tolerovat, i když ne každý citronovou vodu chuťově vyžaduje či dokonce ze zdravotních důvodů může. 

Pití zdarma nevoní 
Věcí, které v restauraci dostanete zdarma příliš není. Kohoutková voda však patří mezi to, co můžete zdarma obdržet. A v tom bude asi ten problém. Tedy problém pro některé majitele restaurace. Každý podnikatel musí vyinkasovat, alespoň občas, nějaké příjmy, aby měl z čeho pokrýt své výdaje (o zisku nemluvě). Pro restauraci je samozřejmě hlavním příjmem inkaso z jídel a pití. Pokud se tedy host „naleje“ kohoutkovou vodou, třeba právě z karafy, pak již ty placené nápoje příliš nevyžaduje. A pokud ano, ne v takové míře. Restaurací je stále početně dost a tak každá koruna do kasírtašky, i z onoho placeného pití, je pro restauratéra (bojujícího s konkurencí) nezanedbatelným příjmem. 

Žádejte a požádejte
Pokud na jídelním stole, při vašem příchodu do restaurace, žádnou karafu s pitnou vodou nezaregistrujete, požádejte o ni. Tedy samozřejmě, pokud o ni stojíte. Reakce číšníků může být jistě různá. Určitě se setkáte s rozpačitými „pohledy“ nebo naopak budete mile překvapeni. Nic nenařizuje restauratérovi, aby na jídelním stole byla „přítomna“ kohoutková voda. Jde tedy o dobrovolnost v tom, zda vodu zdarma číšník přinese či nikoliv. Vy, jako host, samozřejmě máte dvě možnosti reakcí - buď odejít či zůstat. Tedy „smířit“ se s tím, že zde vodu zdarma neochutnáte nebo tzv. „jít vedle“. Pokud na stole již voda byla nebo na požádání byla přinesena, určitě se nestyďte si požádat i později o případný „přídavek“. Na druhou stranu, pokud do restaurace přijdete pouze na vodu z vodovodu, načekejte „přátelské pohledy“ od restauračního personálu. 

Jak je tomu v zahraničí
Zkušenosti, nejen v Evropě, mohou být různé tak jako u nás. Karafu (džbánek) s vodou v restauraci lze „občas“ zaznamenat třeba:

- v Řecku
- ve Španělsku
- v Itálii
- v Rakousku
- v Turecku...

Jak je tomu (nejen) v Praze
V Praze jsou stovky restaurací a jistě v každé se nesetkáte s pozitivním přístupem obsluhy k požadavku na karafu s kohoutkovou vodou. Také to, co platilo dnes, nemusí platit zítra a obráceně. Zkrátka dnes vodu dostanete a za měsíc už třeba ne. Osobně jsem zažil snad pouze jeden případ, kdy byla karafa s vodou na stole automaticky. 

Na internetových stránkách www.kohoutkova.cz naleznete rozsáhlý přehled restaurací, nejen v Praze, kde dostanete na jídelní stůl karafu s pitnou vodou.

Vodárny svou vodu propagují
Pražské vodovody (akciová společnost), jakož i mnohé ostatní vodárny v jiných městech, propagují konzumaci pitné vody z vodovodu. V Praze zmíněná vodárenská společnost na svých internetových stránkách uvádí (či uváděla), jako pozitiva ke konzumaci pitné vody, především tyto argumenty:

- voda je pravidelně kontrolována (častěji než balená voda)
- v některých parametrech je přísnější kontrola kvality než u kontroly balené vody
- u pitné vody se stanovuje okolo sta různých parametrů sledovanosti
- kvalita dodávané pitné vody zcela vyhovuje evropským standardům po stránce fyzikální, chemické, mikrobiologické i biologické
- při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví přítomností mikroorganismů
- o kvalitě vody ve veřejném vodovodu má právo každý spotřebitel být informován.

Jako propagace pitné vody pro domácí použití je často uváděno:

- 1 litr vody je zhruba 100 krát levnější než jeden litr balené vody, litr vody z kohoutku přijde v průměru na 6 haléřů
- je vždy čerstvá u vás doma – optimálně "uskladněná" v chladu a temnu ve vodovodním potrubí 
- šetříte přírodu – odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického odpadu
- pohodlný transport „zboží“ až do domu.

Shrnutí na závěr
Karafa s pitnou vodou z vodovodu by měla být, podle mého názoru, samozřejmostí v každé restauraci. I když někteří, i mediálně známí restauratéři (např. Zdeněk Pohlreich), nejsou příliš nakloněni „vodě zdarma“, možná především právě z inkasního důvodu. To, že si dáte lok čisté vody zdarma po příchodu ke stolu, není přeci žádný automatický znak toho, že jste snad tzv. „socka“, jak se někteří hosté restaurace mylně „obávají“. Pokud by se vás někdo zeptal „proč chtít vodu z vodovodu v restauraci zdarma?“, můžete přeci bez obav opáčit „proč ne?“. Či snad nějaká negativa vás napadají?

V současné době se můžete setkat i s „variantou“, že některé restaurace účtují zákazníkovi za plnou karafu vody z vodovodu „pár drobných“...