Smrt Kennedyho i Kaddáfího. Slavný německý novinář přednášel na MUP

15. 11. 2016 Autor: Kamila Klausová Potkat prof. Dietera Kronzuckera (narozen 1936 v Mnichově) je jako ponořit se do dějin druhé poloviny 20. století. Na večeři v Malostranské besedě den před jeho vystoupením na Metropolitní univerzitě vzpomíná na poválečné roky, které prožil jako dítě v americké okupační zóně. O Americe – Jižní i Severní – později napsal několik knih. Oba kontinenty poznal velice dobře coby mnohaletý zahraniční korespondent německých televizních stanic. Tady je třeba zdůraznit, že muž na druhé straně stolu pracoval pro hlavní německé TV více než 50 let. A například ve veřejnoprávní ZDF v roce 1978 založil a moderoval politicko-analytický pořad „heute-journal“, který má ve vysílání dodnes své čestné místo.

Úspěšná televizní dráha Dietera Kronzuckera započala v roce 1962 – to již měl za sebou doktorát z filozofické fakulty vídeňské univerzity. V červnu 1963 ho poslali zpravodajsky pokrýt slavný západoberlínský projev Johna F. Kennedyho. Americký prezident zde v atmosféře nově vybudované zdi rozdělující Západ a Východ konstatoval, že v situaci, kdy je každému čtvrtému Němci upíráno právo na svobodu, on cítí potřebu říci: „Ich bin ein Berliner.“

Za několik měsíců poté, v listopadu 1963, letěl Dieter Kronzucker opět "pokrývat" Kennedyho. Tentokrát ovšem do Dallasu v souvislosti s atentátem na 35. prezidenta USA. „Kde jsi byl, když zastřelili Kennedyho? To byla otázka, na kterou všichni znali odpověď,“ vzpomíná prof. Kronzucker.

Jako novinář pobýval v USA v letech 1980 až 1987 za prezidentství Ronalda Reagana a pak v devadesátých letech za Billa Clintona. Ale působil i ve Vietnamu, Španělsku, Portugalsku, severní Africe a Latinské Americe. V jeho dobrodružném životě nechybí ani únos jeho dvou dcer (15 a 13 let), k němuž došlo v roce 1980 v Toskánsku. V zajetí byly dívky drženy 68 dní, než za ně Kronzuckerovi zaplatili výkupné ve výši 4,3 milionů marek.

Poslední reportáž v roli zvláštního zpravodaje v terénu natáčel Dieter Kronzucker v Libyji o smrti Muammara Kaddáfího v říjnu 2011. To bylo profesorovi 75 let.

K jeho akademické dráze by se slušelo poznamenat, že v letech 2001 až 2007 působil jako profesor na Hochschule für Fernsehen und Film München, a od roku 2008 je činný jako expert na komunikaci na SRH Hochschule Berlin.

V Praze byl Dieter Kronzucker v posledních letech již několikrát, začátkem listopadu sem však poprvé zavítal v roli vysokoškolského pedagoga, když přijel v rámci Erasmu přednášet na katedru Mediálních studií Metropolitní univerzity.

V Praze na Jarově absolvoval workshop se studenty 3. ročníku bakalářského studia, kterým zadal konkrétní novinářské úkoly a probíral s nimi jejich zpracování. V diskusi se studenty 1. ročníku magisterského studia pak vzpomínal na různé politické události, o nichž v minulosti referoval jako novinář. Zajímal se i o jejich politické názory a vztah k investigativní žurnalistice.