Marocký súfismus jako forma boje proti terorismu?

12. 4. 2017 Autor: Tereza Němečková Ve čtvrtek 30. března se uskutečnila v budově MUP na Žižkově hostovská přednáška dr. Abdelilaha Bouasrii z partnerské univerzity EGE v Rabatu v Maroku. Dostala název "Sufism: a terrorist-proof religious policy?".

Není zcela běžné, aby katedra mezinárodního obchodu hostila přednášku na téma, které s obchodem či ekonomikou přímo nesouvisí, ale tentokrát jsme udělali výjimku. Súfismus je považovaný za mystickou formu islámu a Maroko je jednou ze zemí, kde má mnoho svých příznivců. Islám je v našich končinách opředen řadou mýtů, polopravd či dokonce nepravd, a tak jsme se rozhodli využít příležitosti a nabídnout našim studentům jiný přístup k islámu, než jaký je běžně v českých médiích prezentovaný. Dalším naším cílem bylo pomoci studentům uvědomit si, k jakým změnám v současném muslimském světě dochází – Maroko, jenž má pověst moderní muslimské země mimo jiné i díky súfismu, v současnosti stojí na rozcestí mezi tradičním islámem a stále více pronikajícími vlivy radikálního islámu. To se projevuje mj. i teroristickými útoky, které byly v posledních letech na území Maroka spáchány (na přednášce byl např. zmíněn útok na hotel v Casablance v roce 2003, který byl proveden mladými Maročany z předměstí Sidi Moumen). Je tak otázkou, která tendence do budoucna zvítězí.

Súfismus nabízí zejména mladým Maročanům nacházet odpovědi na složité otázky dnešního světa, navíc podpořené tolerancí a odmítáním násilí a fanatismu. Studenti tak měli možnost proniknout do základů súfismu a aspoň částečně pochopit, v čem spočívá jeho mystika a kouzlo. Súfisté se sdružují v bratrstvech a právě bratrstvo Boutshishi, jedno z nejdůležitějších v Maroku, bylo studentům detailněji představeno, včetně jeho představitelů a hlavních tradic.

Přednášky se zúčastnili i vzácní hosté, mezi nimi pak především velvyslankyně Marockého království v Praze J.E. Souriya Otmani a velvyslanec Pákistánské islámské republiky v Praze J.E. Tajammul Chughtai. Tímto všem děkujeme za účast.